Bez antibiotík- Prírodné zložky v boji proti infekciám močových ciest
V predchádzajúcich článkoch o močových cestách sme sa venovali problematike infekcií močových ciest, pričom sme zdôraznili, ako nadmerné užívanie antibiotík prispieva k vzniku antibiotickej rezistencie. Upozornili sme preto na dôležitosť hľadania alternatívnych prístupov liečby – samozrejme, vždy po konzultácií s lekárom a v prípade menej závažných infekcií. Zamerali sme sa aj na prírodné látky, ktoré môžu podporiť vitalitu močových ciest, a vysvetlili sme, prečo samotná d-manóza nie je univerzálnym riešením pri infekciách močových ciest.
V dnešnom článku sa podrobnejšie pozrieme na tieto prírodné zložky, ich pozitívny efekt na vitalitu močových ciest a priblížime si čo sa stane, keď sa prírodné zložky skombinujú.
Infekcie močových ciest patria medzi najčastejšie bakteriálne ochorenia, ktoré ročne postihnú viac ako neuveriteľných 150 miliónov ľudí. Najviac nimi trpia ženy, čo je spôsobené ich odlišnou anatómiou a hormonálnymi zmenami, napríklad počas menopauzy. Kratšia močová rúra u žien totižto uľahčuje baktériám vstup do močových ciest [1]. Hoci antibiotiká dokážu tieto infekcie liečiť, miera návratu infekcií je u pacientov vysoká. Ešte väčšou výzvou je narastajúca rezistencia baktérií na antibiotiká, čo robí liečbu zložitejšou a to vyvoláva potrebu hľadania iných spôsobov prispievania k vitalite močových ciest ako antibiotikami [2].
Ako sa infekcie dostanú do močových ciest?
Močový systém zahŕňa obličky, močovody, močový mechúr a močovú rúru. Obličky fungujú ako prírodné filtre – odstraňujú z tela odpadové látky. Močovody následne odvádzajú moč do močového mechúra, odkiaľ sa moč vylučuje cez močovú rúru. Infekcie v tomto systéme vznikajú, keď doň preniknú nežiadúce baktérie či iné patogény. Najčastejším spôsobom je tzv. vzostupná cesta – baktérie sa dostanú do močovej rúry, kde sa prichytia a postupne kolonizujú celý močový mechúr. V závažnejších prípadoch môžu pokračovať až do obličiek [5]!
Baktérie spôsobujúce infekcie močových ciest
Už ste asi počuli, že najčastejšou príčinou bakteriálnych infekcií močových ciest je baktéria Escherichia coli (E. coli), ktorá spôsobuje väčšinu infekcií získaných mimo nemocníc (80–90 %) a takisto významnú časť nemocničných infekcií (30–50 %). Čo robí E. coli takou úspešnou pri spôsobení týchto infekcií? Má niekoľko špeciálnych vlastností. Disponuje malými výčnelkami nazývanými fimbrie, ktoré jej umožňujú prichytiť sa na steny močového traktu. Vytvára ochranné vrstvy, známe ako biofilmy, ktoré ju chránia pred naším imunitným systémom. Tieto "super schopnosti" jej umožňujú prežiť, šíriť sa a opakovane spôsobovať infekcie. Avšak je potrebné mať na pamäti, že E. coli nie je jediná; medzi ďalších "páchateľov" spôsobujúcich infekcie a zápaly močových ciest patria aj baktérie ako Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa a iné [5].
Zápal močových ciest – príznaky a ako vznikajú?
Podľa lokalizácie sa infekcie močových ciest delia na uretritídu, cystitídu, a pyelonefritídu. Najčastejšou formou infekcie močových ciest je práve zápal močového mechúra (cystitída). Ten sa prejavuje častým močením, pálením pri močení, nadmerným množstvom bielkovín v moči, zakaleným močom či bolesťou v podbrušku. Pozor! Ak sa nelieči, môže viesť k opakovaniu problémov, krvi v moči, či poškodeniu obličiek a môže prerásť do oveľa závažnejšieho ochorenia – infekcie obličiek (pyelonefritídy), ktorá už vyžaduje intenzívnejšiu starostlivosť!
Medzi rizikové faktory, ktoré mnohokrát vedú k infekciám močových ciest, patria: sexuálna aktivita, používanie močových katétrov, zlá hygiena a oslabená imunita. Pričom sú obzvlášť ohrozené tehotné ženy, diabetici, starší ľudia, pacienti s chronickými ochoreniami či obličkovými anomáliami, u ktorých tieto infekcie môžu mať vážnejší priebeh [1].
Vzhľadom na závažnosť zápalov močových ciest sme sa zamerali na hľadanie prírodných riešení, ktoré by podporili ich vitalitu bez nutnosti použitia antibiotík – tie sú totiž niekedy neúčinné kvôli už narastajúcej rezistencii baktérii. Na základe výskumov a štúdií sme objavili prírodné zložky s potenciálom stať sa efektívnym pomocníkom v boji proti týmto problémom. Zistite spolu s nami, ktoré z nich si získali pozornosť vedcov a aké sú ich výhody!
Bojujte s infekciami prirodzene: Tajomstvá prírodných zložiek
D-manóza
Prvým bojovníkom, ktorého si spomenieme je D-manóza– prírodný cukor nachádzajúci sa v rastlinách, ktorý sa stal zaujímavým adeptom v boji proti infekciám močových ciest. Jej jedinečnosť spočíva v schopnosti zabrániť baktériám Escherichia coli prichytiť sa na steny močového mechúra. Funguje tak, že sa naviaže na baktérie E. coli, čím im znemožní usadiť sa a spôsobiť infekciu.
Štúdie ukazujú, že D-manóza nie je len skvelá prevencia, ale bol taktiež potvrdený jej prínos pri zmierňovaní problémov s dolnými močovými cestami a znižovaní výskytu infekcií po operáciách prolapsu. Navyše štúdia z roku 2020 potvrdila, že D-manóza je efektívna pri predchádzaní opakovaných infekcií močových ciest a má oveľa menej rizík ako antibiotiká [2].
Brusnice
Brusnice (Vaccinium macrocarpon), drobné červené plody charakteristické svojou kyslastou chuťou, sú známe schopnosťou prispievať k predchádzaniu vzniku infekcií močových ciest vďaka obsahu bioaktívnych látok, ako sú proantokyanidíny, antokyanidíny a polyfenoly.
Treba poznamenať, že sú to najmä proantokyanidíny, ktoré zabraňujú baktériám, ako je Escherichia coli, prichytiť sa na epitely močového traktu, čím prispievajú k zníženiu rizika infekcie a zmierňujú zápal. Štúdie tiež potvrdili, že brusnice znižujú priľnavosť baktérií a zabraňujú tvorbe biofilmov, vrátane tých, ktoré vytvára napríklad kvasinka Candida albicans na svoju ochranu. Tieto biofilmy môžu spôsobiť problémy najmä u ľudí s oslabenou imunitou, kde Candida môže spôsobiť vážne infekcie. Táto kvasinka sa prirodzene vyskytuje v tele, ale pri oslabení imunity môže spôsobovať infekcie, najmä ústne a genitálne. Na túto kvasinku je potrebné si dávať pozor, keďže je častou príčinou úmrtí osôb so slabou imunitou [2, 3]!
Štúdie ukazujú, že pravidelná konzumácia brusnicového džúsu môže znížiť riziko infekcií močových ciest o 26 % až 35 % u osôb, ktoré sú na tieto problémy náchylné [2]. Navyše, už vypitie 240 ml brusnicového džúsu dokáže znížiť schopnosť baktérií prichytiť sa na bunky močových ciest až o 80 % na obdobie 10 hodín. Ženy, ktoré pravidelne konzumujú brusnicové výrobky, majú podľa výskumov až o 42 % nižšie riziko zápalov močových ciest. Brusnice však nie sú len skvelou prevenciou – môžu prispieť aj k úbytku opakovaných infekcií. Okrem toho podporujú trávenie a posilňujú imunitu [3].
Efektivita brusníc v boji proti infekciám močových ciest závisí od koncentrácie už spomínaných proantokyanidínov, ktoré sú kľúčovou bioaktívnou látkou v brusniciach. Preto je veľmi dôležité pri výbere doplnkov na podporu vitality močových ciest zvoliť tie, ktoré jasne uvádzajú vysoký obsah tejto látky!
Ak výrobca na obale nešpecifikuje množstvo proantokyanidínov, kvalita produktu môže byť otázna. Preto je vždy dobré zamerať sa na produkty výrobcov, ktorí jasne uvádzajú obsah týchto účinných látok!
Kyselina hyaluronová
Kyselina hyalurónová zohráva mimoriadne kľúčovú úlohu pri ochrane epitelu močových ciest. Jej schopnosť chrániť sliznicu močového mechúra, zmierňovať zápal a znižovať riziko ďalších infekcií potvrdzujú aj štúdie [2, 4]. Má výnimočné vlastnosti a skúma sa pre aplikácie v zápalových ochoreniach, napríklad pri intersticiálnej cystitíde a/alebo syndróme bolesti močového mechúra (IC/BPS). Tieto ochorenia vznikajú v dôsledku zápalu, ktorý nastáva, keď sa naruší ochranná vrstva močového mechúra, čím sa umožní prenikanie škodlivých látok a spustí sa ďalšia zápalová reakcia.
Pri aplikácii priamo do močového mechúra pomáha obnoviť narušenú ochrannú vrstvu, čím zabraňuje prenikaniu toxických látok a podporuje proces hojenia. Tento mechanizmus je obzvlášť dôležitý pri liečbe intersticiálnej cystitídy a syndrómu bolesti močového mechúra, keďže tieto stavy spôsobujú diskomfort, bolesť v podbrušku a panvovej oblasti, pričom ich hlavným problémom je poškodenie ochrannej vrstvy močového mechúra, známej ako glykosaminoglykánová (GAG) vrstva. Táto vrstva, v ktorej hrá kyselina hyalurónová hlavnú úlohu, zabraňuje prieniku škodlivých látok do mechúra. Ak je poškodená, toxíny môžu spôsobiť silnú zápalovú reakciu, ktorá vedie k bolestiam a ďalšiemu poškodeniu urotelu [4].
Nesmieme zabúdať na vysoký potenciál kyseliny hyalurónovej, lebo práve ona pomáha obnoviť túto ochrannú GAG bariéru, čím efektívne prispieva k zmierneniu zápalov, zabraňuje prenikaniu toxínov a prispieva k regenerácií. Výskumy naznačujú, že jej nedostatok môže byť jedným z dôvodov pretrvávajúcich zápalov močového mechúra! Preto je jej dopĺňanie sľubnou metódou v prevencii intersticiálnej cystitídy a syndrómu bolesti močového mechúra.
Zlatobyľ obyčajná
Čo sa týka zlatobyle obyčajnej (Solidago virgaurea), táto bylinka s dlhou históriou používania v tradičnej medicíne, je známa svojím blahodárnym efektom na močovú sústavu. Jej schopnosť zvýšiť tvorbu moču napomáha vyplavovať baktérie von z močových ciest, čím prispieva k prevencií infekcií močových ciest [6]. Už v 16. storočí o nej písal Jacobus Theodorus Tabernaemontanus, považovaný za „otca nemeckej botaniky“. Tvrdil, že zlatobyľ „čistí obličky a močové cesty od všetkých hrubých hlienov“.
Je dôležité poznamenať, že protizápalový efekt zlatobyle spočíva v jej bohatom obsahu polyfenolových kyselín a flavonoidov. Flavonoidy navyše pomáhajú uvoľňovať svalové napätie (spasmolytický efekt) a podporujú močopudné vlastnosti (diuretický efekt). Tieto látky zo zlatobyle robia ideálnym prírodným pomocníkom pri zápalových reakciách močových ciest.
Vedeli ste, že na Slovensku a v Česku sa výťažky zo zlatobyle, získané z jej nadzemných častí, často používajú pri zápalových stavoch močového systému a na prevenciu tvorby obličkových kameňov? Zlatobyľ je považovaná za ďalšiu cennú súčasť prírodnej medicíny, ktorá ponúka efektívnu a prirodzenú pomoc pre vitalitu močových ciest [7].
Ruža šípová
Ruža šípová (Rosa canina), známa ako šípka, obsahuje bohaté množstvo fenolických zlúčenín, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti. Tieto zlúčeniny chránia bunky pred poškodením a zabraňujú činnosti enzýmov spojených s problémami močového systému. Výťažky z ruže šípovej pôsobia na baktérie tak, že narúšajú ich funkcie, čím im sťažujú získavanie živín a energie potrebnej na prežitie. Tento proces nielenže bráni šíreniu baktérií, ale tiež pomáha predchádzať tvorbe močových kameňov a komplikáciám, ako sú zápaly obličiek. Okrem toho podľa štúdie, ruža šípová cielene pôsobí len na škodlivé baktérie, pričom nepoškodzuje užitočné mikroorganizmy (zdravú mikroflóru), ktoré sú dôležité na podporu rovnováhy močových ciest a tráviaceho systému [8].
Čo sa stane keď tieto zložky skombinujeme?
Kombinácia prírodných látok môže byť kľúčom k efektívnejšej podpore zdravia močových ciest a prevencii infekcií. D-manóza a brusnicové extrakty sa ukazujú ako mimoriadne sľubné, pretože sa vzájomne dopĺňajú a prinášajú komplexnejší prístup k ochrane močového systému. Táto kombinácia nielenže pomáha pri riešení problémov s močovým mechúrom, ale môže pozitívne ovplyvniť aj črevnú mikroflóru.
D-manóza je známa svojou schopnosťou bojovať proti baktérii Escherichia coli, ktorá je jednou z najčastejších príčin infekcií močových ciest. Avšak nie všetky infekcie sú spôsobené výlučne E. coli – existuje množstvo ďalších baktérií, ktoré môžu infekciu vyvolať. Ak je príčinou iná baktéria, samotná D-manóza nemusí prispieť k úľave od nepríjemností spojenými s infekciami močových ciest. Preto je dôležité si uvedomiť, že D-manóza nie je univerzálnym riešením!
Brusnicové extrakty majú v tomto smere širší záber. Štúdie naznačujú, že okrem E. coli majú schopnosť potláčať aj iné baktérie, ako napríklad Streptococcus mutans [3].
S narastajúcou rezistenciou na antibiotiká, ktorá vzniká najmä pri ich častom užívaní, predstavujú prírodné látky nádej pre ľudí trpiacich opakovanými infekciami [2]. Produkty z brusníc, D-manózy, kyseliny hyalurónovej, zlatobyle obyčajnej či šípky majú vysoký potenciál podľa niekoľkých štúdií ako alternatíva antibiotík [3].
Treba však zdôrazniť, že prírodné látky môžu prispieť k zmierneniu bolestí, chráneniu epitelov močových ciest či zbavovaniu sa baktérií, avšak pri závažných zápaloch alebo komplikovaných infekciách je nevyhnutná odborná lekárska starostlivosť!
Ako sa preventívne chrániť pred týmito infekciami?
Prevencia zahŕňa správnu hygienu, používanie bavlneného spodného prádla a častú výmenu hygienických pomôcok. Správna hygiena, používanie rastlinných zdrojov, ako je brusnica, a konzumácia aj taktiež probiotík efektívne pomáhajú predchádzať zápalom močových ciest [5].
Na základe spomínaných prírodných zložiek a ich preukázaných efektov na vitalitu močových ciest bol vytvorený jedinečný produkt, Barny’s PROBIOurin AKUT, ktorý kombinuje spomínaných pomocníkov D-manózu, brusnicový extrakt s najvyššou štandardizáciou na už spomínané proantokyanidíny, kyselinu hyalurónovú, zlatobyľ obyčajnú so štandardizáciou na flavonoidy a ružu šípovú. Navyše sme túto perfektnú kombináciu doplnili o komplex tyndalizovaných bakteriálnych kmeňov, Vitamíny B2 (riboflavín), B3 (niacín) a H (biotín). Táto kombinácia prírodných látok bola navrhnutá tak, aby poskytla komplexnú podporu vitalite močových ciest, efektívne chránila pred opakovanými infekciami a prispela k prirodzeným regeneračným procesom močového systému.
Ak hľadáte prírodné riešenie, siahnite po produkte, ktorý spája silu prírody a modernej vedy– vaše telo to isto ocení!
Bibliografia
[1] Crocetto F, Balsamo R, Amicuzi U, De Luca L, Falcone A, Mirto BF, Giampaglia G, Ferretti G, Capone F, Machiella F, Varriale D, Sicignano E, Pagano G, Lombardi A, Lucarelli G, Lasorsa F, Busetto GM, Del Giudice F, Ferro M, Imbimbo C, Barone B. Novel Key Ingredients in Urinary Tract Health-The Role of D-mannose, Chondroitin Sulphate, Hyaluronic Acid, and N-acetylcysteine in Urinary Tract Infections (Uroial PLUS®). Nutrients. 2023 Aug 14;15(16):3573. doi: 10.3390/nu15163573.
[2] Ala-Jaakkola R, Laitila A, Ouwehand AC, Lehtoranta L. Role of D-mannose in urinary tract infections - a narrative review. Nutr J. 2022 Mar 22;21(1):18. doi: 10.1186/s12937-022-00769-x.
[3] Ioannou P, Baliou S. The Molecular Mechanisms and Therapeutic Potential of Cranberry, D-Mannose, and Flavonoids against Infectious Diseases: The Example of Urinary Tract Infections. Antibiotics (Basel). 2024 Jun 26;13(7):593. doi: 10.3390/antibiotics13070593.
[4] Marinho A, Nunes C, Reis S. Hyaluronic Acid: A Key Ingredient in the Therapy of Inflammation. Biomolecules. 2021 Oct 15;11(10):1518. doi: 10.3390/biom11101518.
[5] Sujith S, Solomon AP, Rayappan JBB. Comprehensive insights into UTIs: from pathophysiology to precision diagnosis and management. Front Cell Infect Microbiol. 2024 Sep 24;14:1402941. doi: 10.3389/fcimb.2024.1402941.
[6] Das S. Natural therapeutics for urinary tract infections-a review. Futur J Pharm Sci. 2020;6(1):64. doi: 10.1186/s43094-020-00086-2.
[7] Fursenco C, Calalb T, Uncu L, Dinu M, Ancuceanu R. Solidago virgaurea L.: A Review of Its Ethnomedicinal Uses, Phytochemistry, and Pharmacological Activities. Biomolecules. 2020 Nov 30;10(12):1619. doi: 10.3390/biom10121619.
[8] Mármol I, Sánchez-de-Diego C, Jiménez-Moreno N, Ancín-Azpilicueta C, Rodríguez-Yoldi MJ. Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species. Int J Mol Sci. 2017 May 25;18(6):1137. doi: 10.3390/ijms18061137.