Prekonali ste vírusové ochorenie Covid-19 a stále nie ste vo svojej koži? Dlhodobo pretrvávajúce následky po infekčnom ochorení ako napríklad slabosť svalov, bolesť kĺbov, zvýšená teplota, zadýchavanie sa aj po slabej námahe, únava a celkové vyčerpanie môžu byť príznakom toho, že sa u vás prejavil tzv. postcovidový syndróm, odborne označovaný aj ako PPCS. Príznaky môžu mať rôzny stupeň závažnosti, preto je vždy namieste konzultácia s lekárom. Niektoré príznaky však vieme eliminovať postupom času aj sami, prostredníctvom vhodne zvolených suplementov.
Medzi najčastejšie príznaky post covidového syndrómu sa radí nezvyčajná únava, vyčerpanie a rôzne tráviace ťažkosti. Práve tieto symptómy môžu byť zapríčinené silnou imunitnou odozvou na ochorenie, ako aj využitím vnútorných rezerv organizmu v boji proti vírusom. Potvrdeným faktom je, že toto vírusové ochorenie je schopné napádať rôzne orgánové systémy ako je dýchací, tráviaci, nervový, pohybový či obehový systém. Každý zo spomenutých systémov je potom vrátane obranného, angažovaný do boja a môže ochorením utrpieť. Vznik a rozvoj post covidového syndrómu a objavenie sa jednotlivých príznakov, môže byť nepriamo odrazom toho, ktorý organový komplex bol najviac zasiahnutý.
K prekonaniu následkov z ochorenia je veľmi dôležitá dostatočná regenerácia, očista organizmu a naštartovanie imunitného systému, aby fungoval správne a mohol nás chrániť, pretože iba v zdravom tele je zdravý duch.
Očista organizmu od zvyškov toxínov
Prvým krokom na ceste k regenerácií je detoxikácia organizmu od zvyšných „pochorobných“ toxínov vrátane detoxikácie čriev, pretože v črevách sídli až 70% imunity vo forme našej mikrobioty. Zároveň je to aj sídlo „dobrej“ nálady, vďaka prítomnosti až takmer 80 % receptorov produkujúcich sérotonín – tzv.: hormón dobrej nálady. Sérotonín je taktiež aj „poslom“ v rámci nervovej sústavy. Úpravou kondície čriev teda vieme nepriamo ovplyvniť nielen stav našej imunity, ale aj kondíciu nervovej sústavy a vlastnú náladu. Najideálnejším výživovým doplnkom je extrakt z rastliny Aloe vera, ktorá sa využíva na celotelovú detoxikáciu už historicky dlhé obdobie. Aloe vera je známa predovšetkým pre svoje množstvo biologicky aktívnych látok (vitamíny a minerálne látky, enzýmy, aminokyseliny, polysacharidy).
Podpora energetického metabolizmu
Regenerácia organizmu po prekonaní rôznych ochorení môže byť oveľa intenzívnejšia, pokiaľ majú bunky dostatok energie. Vstupnou surovinou na výrobu našej vlastnej energie je výdatná a pestrá strava. Z nej získavame všetky chemické látky, ktoré naše telo využíva ku svojej existencii. Tieto látky potom naše bunky chemicky premieňajú na iné, ktoré potrebujeme. Výsledkom týchto procesov je vznik takých molekúl, ktoré sú energeticky bohaté (môžeme ich prirovnať k akémusi „palivu“ ktoré „poháňa“ naše telo). Pri týchto reakciách hrajú dôležitú úlohu rôzne koenzýmy – ako je napríklad koenzým Q10. Tento koenzým je prítomný v každej bunke. Naše telo si ho dokáže produkovať aj samé, avšak, len pokým je mladé. Vekom sa produkcia koenzýmu Q10 znižuje, z tohto dôvodu sa odporúča jeho dopĺňanie.
Podpora krvného obehu
Súčasťou krvného obehu sú biele krvinky, ktoré plnia imunitnú funkciu, a červené krvinky (erytrocyty), ktoré zabezpečujú transport kyslíka do tkanív. Stavebnou látkou erytrocytov je minerálna látka železo. Užívanie kvalitného železa prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu (červené krvné farbivo), k správnemu prenosu kyslíka a k zníženiu vyčerpania a únavy. Je všeobecne známe, že železo sa ťažko vstrebáva z čriev do krvi (vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa), z tohto dôvodu sa odporúča dbať na formu prijatého železa. V súčasnosti sa za najlepšie vstrebateľnú formu železa považuje mikroenkapsulovaná forma, ktorá zabezpečuje až takmer 100%-nú vstrebateľnosť a vysokú biologickú dostupnosť. Zníženie optimálneho počtu červených krviniek môže mať za následok aj
nedostatočné zásobenie tkanív kyslíkom a zhoršené dýchanie, práve preto je vhodné dať si tieto hladiny skontrolovať krvným odberom u lekára.
Komplexná podpora imunitného systému
Obranyschopnosť nášho tela pozostáva z molekúl, buniek, tkanív, orgánov a rôznych úrovní imunity - vrodená imunita, získaná imunita, látková imunita, bunková imunita. Imunitný systém je veľmi zložitý systém, ktorý úzko spolupracuje s hormonálnym a nervovým systémom. Chráni naše telo pred choroboplodnými patogénmi a aj pred našimi vlastnými „abnormálnymi“ bunkami, ktoré by mohli znamenať potenciálne nebezpečenstvo. Pracuje neustále bez oddychu a počas akútnej fázy rôznych ochorení (aj počas Covid-19) ide na doraz, aby potlačil rozvoj infekcie a ochránil naše životne dôležité funkcie. Práve preto je podpora obranyschopnosti skutočne dôležitá. Medzi štandardne uznávaných „podporovateľov“ imunity radíme vitamíny C, D, minerálne látky zinok a selén, rôzne prírodné ingrediencie ako sú kolostrum, beta-glukán, inozitol, inozitolhexafosfát (IP6), laktoferín a podobne. Kombinácia inozitolu a IP6 je prospešná napríklad pri podpore nervových a mozgových činnostiach, pečeňových a pohlavných buniek a taktiež aj pri zvýšení aktivity NK-buniek. Tieto bunky sú samostatne schopné likvidovať vírusmi infikované a rakovinové bunky.
Čím pestrejšiu paletu nutrične dôležitých látok poskytneme nášmu telu, tým sa nám podarí lepšie podporiť jeho funkcie. Okrem prirodzenej pestrej každodennej stravy sa odporúča túto snahu podporiť aj užívaním vhodných komplexne premyslených výživových doplnkov.
K príznakom post covidového syndrómu sa radí aj problém s nespavosťou, resp. problémy so spánkom. Pokiaľ vám lekár nenaordinuje lieky na spanie, tak odporúčame užívanie prostriedkov na prírodnej báze. Vhodné kombinácie rastlinných extraktov s vitamínmi pozitívne vplývajúcimi na nervový systém, môžu znamenať vhodnú voľbu pre navodenie dobrého spánku. Spánok je dôležitým procesom pre organizmus, bez neho by neexistoval život. Práve počas spánku sa organizmus regeneruje a posilňuje.